قابل توجه همه دانشجویان دانشگاه حکیم که این ترم با من درس دارند … (30-3-94)

دانشجویان عزیز سلام.

ایام امتحاناتتونه، خسته نباشید میگم و امیدوارم ترم موفقی رو پشت سر گذاشته باشید. قبل از اعلام و تایید نمرات دروس، مطلب مهمی رو میخام خدمتتون بگم که کاملا از سر دلسوزیه و منظورم هم کلیه، یه وقت به کسی بر نخوره.

اولش بگم  سعی من در طول ترم این بوده که کلاسهام رو خوب و مفید برگزار کنم، پاسخگوی سوالهاتون داخل و بیرون کلاس باشم و هر کمکی از دستم برمیاد انجام بدم و در آخر هم امتحان مناسب و منطقی طرح کنم تا حق هیچ کسی ضایع نشه. ادعا نمیکنم کار من هیچ عیب و ایرادی نداره ولی حداکثر تلاشم رو در این زمینه داشتم و دارم.

مقدمه دوم: بعد از برگزاری امتحان، برگه هاتون با توجه به جواب صحیح سوالات که بند به بند اون بارم گذاری شده، با دقت تمام و با حوصله کافی و تا حد امکان بقول خودتون با دست باز تصحیح و نمرات اعلام میشه. ضمنا غالبا بارم اصلی سوالات مربوط به راه حله و بخش کمی به جواب آخر اختصاص داره. و اینم بگم که تک تک اعتراضهای شما بررسی و در صورت درخواست، برگه بازبینی میشه و اگر نمره تغییر کنه، نمره اصلاح میشه.

و اما مطلب اصلی: بعضی از دانشجویان  بعد از اعلام نمرات، فرایند اعتراض رو شروع می کنند که محتوای این اعتراضها صرفنظر از عدد نمره (چه زیر 10، چه بالای 10 و چه حتی بالای 19!) از سه حالت کلی زیر خارج نیست:

دسته اول: میدونن نمره شون همینه و فقط  درخواست ارفاق دارند

دسته دوم: درخواست تجدید نظر دارند چون احتمال میدن نمره شون کمی بیشتر از این باشه

دسته سوم: درخواست تجدید نظر دارند چون مطمئنند که نمره شون خیلی بیشتر از این حرفهاست!

در مورد دسته اول باید بگم :

اینکه به یک دانشجو بی دلیل ارفاق بشه، منطقی نیست و در واقع اجحاف حق بقیه است. اگر بقول شما خیلی  گیر ندم و همینطوری نمره بدم که از این طریق بشم استاد خوب ومهربون! ، در اینصورت من وظیفه مو (که دادن نمره به اندازه حق هر کسی هستش) انجام ندادم. یک مثال ساده میزنم که به روشن شدن بحث کمک میکنه: فرض کنید شما برای شاگرد اولی یا کسب معدل مناسب در تلاشید؛ اگر من در تصحیح یک سوال به شمایی که جواب یک سوال رو کامل درست نوشتید و رقیب شما که جواب اون رو ناقص نوشته، به هر دو نمره کامل بدم بنظرتون کار درستیه؟ عادلانه است؟! این موضوع برای هر سطح معدلی میتونه مطرح بشه.

اینکه به کل کلاس بی حساب نمره ارفاق بشه هم منطقی نیست. با توجه به مطالب تدریس شده، سطح سوالات امتحان، سطح نمرات دانشجویان، وقت امتحان و … ممکنه در مواردی خاص نیاز به تغییر نمرات یا بقول خودتون نمودار باشه که اون هم در یک چارچوب مشخص و منطقی انجام میشه نه همینطوری. و نمیدونم چرا بعضیا انتظار دارن که استاد حتما در آخر 3 نمره یا 2 نمره یا حتی 1 نمره به همه بده ! واقعا چرا؟! نه واقعا چرا؟! همونطور که گفتم در مواردی بله لازمه ولی نه همیشه و به ازای جمیع مقادیر X !

در مورد دسته دوم:

این افراد به هر دلیلی کمی با شک به نمره استاد نگاه میکنن و اشکالی هم نداره و اعتراض و بازبینی برگه یه جورایی حق مسلم شماست! به هر حال ممکنه من یه جایی تو تصحیح اشتباه کرده باشم که در بازبینی مشخص و اصلاح بشه. هر چند اگر کسی خودش یه ارزیابی حدودی از نمره اش داره و با اعتراض فقط بخاد شانسش در افزایش نمره رو امتحان کنه بنظرم خیلی جالب نیست.

و اما دسته آخر دسته سوم:

دانشجویانی هستند که فکر میکنن امتحان رو خیلی خوب دادند و حتما استاد فلان فلان شده با یک خصومت شخصی و کینه قبلی نمره شون رو کم داده … میدونید چرا اینطوری میگم؟ الان متوجه میشید: از طرز برخورد.

بنظرم حتی اگر کسی قائل به اینه که نمره اش خیلی بیشتر از این حرفهاست، میتونه محترمانه درخواست کنه که برگه اش بازبینی بشه تا اگر احتمالا برگه دومش گم شده یا دیده نشده (به تصور خودش) یا اشتباه دیگه ای پیش اومده مشخص بشه. نه اینکه با چهره ای برافروخته و با صدایی کاملا طلبکارانه که گاهی از فحوای متن اعتراض هم پیداست بگه که “استاد چرا به ما کم دادین ؟؟؟!!!!” میشه خیلی آروم گفت “من درخواست بازبینی دارم…”

بعضیا با توجه به حجم نوشته هاشون نتیجه میگیرن که خیلی خوب دادن و بعد که نتیجه میاد میرن تو دسته سوم! مثلا بعضیا 100% مطمئنند که اونا کامل کامل درست نوشتند و 100% استاد حقشون رو خورده، اینقدر سریع قضاوت نکنید و لااقل لااقل 50% احتمال بدید که ممکنه مطالبی که نوشتید جواب درست سوال نبوده باشه و سریع استاد بیچاره رو متهم نکنید. این شعر رو احتمالا شنیدید :

آن کس که نداند و نداند که نداند **********در جهل مرکب ابد الدهر بماند

دقت کنید یک وقت در جهل مرکب گرفتار نشید که بد چیزیه. دانشجو هست که میگه استاد من کامل نوشتم (یعنی 20) و بعد نمره اش فکر میکنین چند بوده: 10 ! دیدم که میگما !!!

یک مطلبی رو هم دوستانه از من بشنوید:

هیچوقت برای نمره یک درس و نیز برای معدلتون نگید من این عدد میشم یا باید بشم. این خوبه که سطح مطلوب مورد نظر خودتون رو بالا در نظر بگیرید و هدف گذاری مناسب بکنید ولی این که قبل از امتحان بگید من از این درس باید باید! این عدد بشم یا معدلم این ترم باید فلان بشه (به هر فرمتی که شده حتی با اصرار و التماس زیاد به اساتید) بنظر من کار درستی نیست. شما باید حداکثر تلاشتون رو بکنید ولی بعدش دیگه اصرار نداشته باشید که به هر قیمتی شده ولو با درخواست غیر منطقی به اون عدد خاص مد نظرتون (که معلوم نیست از کجا اومده!) برسید.

در پایان هم اینو تذکر بدم که همه چیز زندگی در نمره درسها خلاصه نمیشه. چون بعضیها خیلی استرس بیش از حد برای نمره دارن، نمیگم بی خیال باشید ولی نگرانی زیاد هم خوب نیست. خیلی موارد در زندگی انسان مهمه که شاید نمره بین اونها رتبه خیلی بالایی نداشته باشه بنابراین بعد از تلاش کافی برای کسب نمره خوب، بقیه اش رو بسپرید به خدا. انشالله خداوند در تمام مراحل و در تمامی امتحانات مختلف زندگی پشت و پناهتون باشه. و صمیمانه برای شما و خانواده محترمتون آرزوی سلامتی و خوشبختی رو دارم.

ضمنا ماه مهمونی خدا اومده ، از سحرها و دیگر اوقات عزیز این ماه مبارک استفاده کنید و منم از دعای خیر فراموش نکنید.

یا علی

3 thoughts on “قابل توجه همه دانشجویان دانشگاه حکیم که این ترم با من درس دارند … (30-3-94)

 1. دانشجو

  با عرض سلام
  من هم با دیدگاه های شما کاملا موافقم و هیچ چیز بهتر از عدالت نیست
  ترم قبل یه درس بوووق داشتیم بعد از اینکه نمره رو وارد کرد تا وقتی تایید آموزش شد میانگین کلاس 2 نمره رفت بالا نمره من تغییری نکرد اصن این ترم دلم نیومد درس اون استاد بوووق رو بخونم
  البته نمودار چیز خوبیه…

  Reply
 2. امین

  سلام استاد خسته نباشید…بدون تعارف میگم مرسی که این ترم باتمام کاستی ها ازطرف ما باهامون راه اومدید…امیدوارم دوباره باهاتون درس داشته باشم…بدون اغراق میگم،هرترم که باشمادرس دارم دلم قرصه که نمره خودمومیگیرم مثل بقیه…مطمئنم که حقمومیگیرم اخرترم به اندازه تلاشم…اثبات این ادعام رفتار این ترمم بود…میانترموخراب کردم اما چون میدونستم اگه تلاش کنم میتونم جبرانش کنم درسو حذف نکردم…و نتیجشم گرفتم…
  ممنونم ازتون

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *